Jak rozliczyć VAT od prac adaptacyjnych w wynajmowanym lokalu
To, że koszty adaptacji lokalu przeznaczonego na wynajem zostaną przerzucone na najemcę, nie uprawnia do przypisywania mu statusu inwestora, wynajmującemu - przymiotu głównego wykonawcy robót budowlanych, a firmie budowlanej przeprowadzającej prace adaptacyjne – podwykonawcy. Tym samym rozliczenie podatku naliczonego między usługobiorcą, czyli wynajmującym i usługodawcą, czyli firmą budowlaną powinno się odbywać na zasadach ogólnych.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 29 lipca 2021 r. (I FSK 1759/18).
Spółka przeprowadza w wynajmowanych przez siebie lokalach prace adaptacyjne na potrzeby najemców. W tym celu nabywa usługi budowlane od podmiotów zewnętrznych. We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej spółka zadała pytanie, czy firma budowlana świadcząca takie usługi jest podwykonawcą spółki w rozumieniu art. 17 ust. 1h ustawy o VAT, a w konsekwencji, czy podatnikiem VAT z tytułu świadczenia tych usług jest spółka jako ich nabywca. Zdaniem spółki podmiot wykonujący usługi budowlane związane z pracami adaptacyjnymi na zlecenie spółki powinien być traktowany jako główny wykonawca, a nie podwykonawca. W konsekwencji, spółka nie będzie podatnikiem VAT z tytułu realizowanych prac. Organ podatkowy uznał takie stanowisko za nieprawidłowe. Jego zdaniem w tej konkretnej sytuacji spółka świadczy na rzecz najemców usługi budowlane, a firma budowlana działa względem spółki jako podwykonawca tych usług. W konsekwencji, zastosowanie znajdzie mechanizm odwrotnego obciążenia i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta